Saipler zeytin fest

Saipler

Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali

Kasım

 Kasım  – Saipler / Torbalı / İZMİR

Torbalı’da yaklaşık 100 bin dönümlük alan üzerinde 2 milyon zeytin ağacı bulunmakta. Saipler, Bozköy, Ormanköy, Helvacı, Dağkızılca, Karaot, Karakızlar, Ahmetli, Yeniköy, Karakuyu başta olmak üzere bir çok köyde zeytin üreticileri bulunuyor. Zeytinyağı kalitesinin üst düzeyde olduğu bu bölgede her kasım ayının 2. hafta sonu zeytin hasat festivali düzenlenmekte.

BOOK A TABLE
Selçuk

Selçuk Efes

Kantaron Festivali

Mayıs – Selçuk /İZMİR

“Kantaron otu doğru toplanır, iyi bir zeytinyağında bekletilirse iyileştirici özelliği ortaya çıkar. Kantaron, ot olarak olduğu kadar yağ olarak da doğanın mucizesidir. Kantaronun en büyük özelliği, birçok yarayı hızlı bir şekilde iyileştirebilmesidir. ”Selçuk’ta Mayıs ayında düzenlenen ‘Kantaron Festivali’nde Ege Bölgesi’nin lezzet çeşitliliği, ziyaretçilerin damak beğenisine sunuluyor. Kuzu etli şevketi bostan, kuzu etli enginar ve incir tatlısı gibi bir çok lezzeti tatma imkanının bulunduğu festivalde yemek yarışmaları, söyleşiler ve konserler de gerçekleştiriliyor.

BOOK A TABLE
bayındır

Bayındır

Çiçek Festivali

Nisan – Bayındır / İZMİR

1998 yılından beri her yıl nisan ayının sonunda düzenlenen, Türkiye’nin önemli çiçek üretim merkezlerinden biri olan ilçenin dünyaya açılan penceresi durumundaki Çiçek Festivali, 2010 yılında uluslararası nitelik kazanmıştır.

Yüzlerce çeşit çiçekle oluşturdukları sergilerdeki renk cümbüşüyle Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce ziyaretçiyi büyüleyen üreticiler, ürünlerini pazarlama imkânı da bulur. Festivalde, çiçek üreticilerinin yanı sıra başta tarım olmak üzere farklı sektörlerle de ilgili stantlar açılır.

BOOK A TABLE
torbali-belediyesi-borulce-festivali_

Karakızlar

Börülce Festivali

Ağustos – Torbalı / İZMİR

Torbalı’nın Karakızlar köyünde düzenlenen festivalde; konserler, gösteriler ve halk oyunları performansları ile mahallede kurulan yerli üretici tezgahlarında başta börülce olmak üzere organik tarım ürünleri satılmakta. Tepeköy İZBAN İstasyonu’ndan her yarım saatte bir ücretsiz servisler bulunmakta. Karakızlar mahallesi İlçede ilk börülce ekiminin yapıldığı bölgelerden biri olma özelliğini taşıyor. İlaç kullanılmadan yetiştirilen börülceler tadı ve görüntüsü ile dikkat çekerken semt pazarlarında alıcı buluyor.

BOOK A TABLE
Kınalı Bamya

Çakırbeyli

Kınalı Bamya Festivali

Eylül – Torbalı / İZMİR

Torbalı’nın Çakırbeyli Mahallesi’nde susuz olarak ve yetişen kınalı diye tabir edilen farklı cinsteki bamyayı tanıtmak amacıyla her yıl eylül ayında festival düzenlenmektedir.

Çakırbeyli’de halkın önemli geçim kaynaklarından olan bamya, susuz ve ilaçsız bir şekilde organik olarak yetiştiriliyor. Kendine has renginden dolayı da burada ‘kınalı’ olarak anılıyor.

BOOK A TABLE
torbali-belediyesi-incir-festivali_

Çapak

Bardacık İncir Festivali

Ağustos – Torbalı / İZMİR

Hem aroması hem de görünüşü ile diğer incir türlerinden ayrılan Bardacık İnciri için Çapak mahallesinde festival düzenleniyor. Yerli üreticiler kurulan stantlarda Bardacık inciri, incir reçeli, kuru incir gibi ürettikleri ürünleri hem satma hem de tanıtma fırsatı buluyor. İlçe dışından gelenler de belediyenin ücretsiz taşıma araçları ile köye taşınmakta.

 

BOOK A TABLE
Karaburun Nergis Festivali

Karaburun

Nergis Festivali

Ağustos – Torbalı / İZMİR

Aralık ve Ocak ayları İzmir’de Nergis zamanı olup, Karaburun Belediyesi yarımadanın başlıca ürünleri arasında yer alan Nergis çiçeğini Dünya’ya tanıtmak amacıyla festival düzenlemektedir.

BOOK A TABLE
mandalina festivali

Küçükbahçe

Mandalin Festivali

Kasım – Karaburun / İZMİR

Küçükbahçe başta olma üzere Karaburun yarımadasının batı köylerinde narenciye üretimi oldukça yaygın. Karaburun mandalinasını korumak, ismini dünyaya duyurmak ve üretiminin devamını sağlamak amacıyla Karaburun Belediyesi tarafından her yıl kasım ayında düzenlenen şenlikte, mandalinadan yapılan ürünler vatandaşların beğenisine sunulmakta.

BOOK A TABLE
üzüm şenliği

Kösedere

Üzüm Şenliği

Ağustos – Karaburun / İZMİR

Kösedere Köyü Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ve Karaburun Belediyesinin iş birliğiyle her yıl ağustos ayında Üzüm Şenliği düzenlenmekte. İki gün boyunca her yaş grubuna hitap eden etkinlikler kapsamında üzüm çeşitleri, üzümle yapılan yöresel yiyecek ve içeceklerin satıldığı stantların dışında en güzel üzüm ve üzüm güzeli seçilmekte.

BOOK A TABLE
Önceden Araştırmayı Unutmayın

Etkinlik tarihleri; hava koşulları, organizasyon yeri değişikliği gibi sebeplerle önceden değişebilir. Gitmeden önce mutlaka ön araştırma yapın.

logo 406-X-96

Saipler Mahallesi, No:102, PK:35860

Torbalı/İZMİR

Pazartesi – Cuma: 10.00 – 18:00

Cumartesi – Pazar: 09:00 – 19:00

İletişim Adresi:

yamactarla@outlook.com

Yamaç Tarla™- 2018